Business Kuopio

 
 
 
 

Kuopio-Shanghai -yhteistyöverkosto

Yritykset luovat kasvua kansainvälistymällä. Kuopio on pohjustanut Kiina-yhteistyötä jo 2000-luvun alusta, jolloin Kuopion ja Shanghai Pudong New Arean yhteistyö alkoi. Kaupungit solmivat vuonna 2012 ystävyyskaupunkisopimuksen, ja toiminta Kuopion ja Shanghai Pudongin kanssa on jatkuvasti kasvanut ja syventynyt. Kuopion kaupungin osalta toiminnan lisäys on ollut voimakasta opetuspuolella ja säilynyt hyvin aktiivisena myös kulttuuripuolella.

Yhteistyön ensisijaisena lähtökohtana on tukea Kuopion ja alueen kansainvälistymistä ja vahvistaa yhteistyötä teknologiapuistojen kesken sekä edistää yritysten liiketoiminnan kehittymistä ja yritysten välistä yhteistyötä. Kuopioon onkin tätä varten muodostunut poikkeuksellisen tiivis yhteistyöverkosto. Lue Kuopio-Shanghai -toimintojen kooste.

Yhteistyöverkosto

Kuopion alueen yhteistyöverkoston Shanghai-toiminnoissa muodostavat Kuopion kaupunki, Itä-Suomen yliopisto (UEF), Kuopion alueen kauppakamari, Savonia-ammattikorkeakoulu ja Savon koulutuskuntayhtymä (SAKKY). Lisäksi Kuopiossa on paljon yrityskokemusta Shanghaissa toimimisesta. Alueen yrityksillä on käytettävissään luotettavat yhteistyötahot ja kontaktit Shanghaissa. Esimerkiksi Kuopion kaupungin sopimuksen puitteissa Kai Zhan auttaa yrityksiä paikan päällä mm. järjestämällä yhteistilaisuuksia ja koulutuksia.

Yhteistyöverkoston toiminta Shanghaissa, mm:

  • Itä-Suomen yliopiston yliopistoyhteistyö: Opiskelija-, opettaja- ja henkilökuntaliikkuvuus sekä tutkimusyhteistyöhankkeet ja koulutuksen myynti.  Yhteistyöyliopistoja ovat  Fudan University, Shanghai University of Traditional Chinese Medicine (TCM) ja Nanjing University.
  • Kuopion kaupungin ja Shanghai-Pudongin laaja-alainen kouluyhteistyö
  • Savonia-ammattikorkeakoulun toteuttama opettaja- ja opiskelijavaihto, kehittämishankkeet, koulutuksen myynti.  Yhteistyötahoina Shanghai Second Polytechnic Universityn (SSPU) ja Shanghai Institute of Health Sciences (SIHS).
  • Kulttuurivierailut mm. vuorovuosin järjestettävät näyttelyt ja tapahtumat Kuopiossa ja Shanghai Pudongissa. Esimerkiksi vuonna 2015 Kuopion ystävyyskaupungin taiteilijat Shanghai-Pudongista demonstroivat kalligrafiataitojansa yleisölle avoimessa näytöksessä Kuopion Musiikkikeskuksella. Kulttuuridelegaatio Shanghai Pudongista vieraili Kuopiossa syyskuussa 2016. Suomi 100-juhlavuoden yhteydessä järjestetään Ritva-Liisa Pohjalaisen näyttely Shanghai Pudongissa.

Tapahtumat 2017

Lisätietoja:

  • Kuopion kaupunki, Koulutus: opetusjohtaja Leena Auvinen, leena.auvinen(at)kuopio.fi, Kulttuuri: Kuopion Musiikkikeskuksen johtaja Michael Claussen, michael.claussen(at)kuopio.fi.
  • Itä-Suomen yliopisto, kansainvälisten asiain päällikkö Anitta Etula, anitta.etula(at)uef.fi
  • Kuopion alueen kauppakamari, toimitusjohtaja Silja Huhtiniemi, silja.huhtiniemi(at)kuopiochamber.fi
  • Savonia-ammattikorkeakoulu, yliopettaja Pirkko Kouri, pirkko.kouri(at)savonia.fi ja liiketoimintapäällikkö Tomi Hyttinen, tomi.hyttinen@savonia.fi
  • Savon koulutuskuntayhtymä, kansainvälisyystiimin puheenjohtaja Markku Jokela, markku.jokela(at)sakky.fi
  • Twitterissä: #kuopioshanghai
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn